Netflixiga tülli läinud Cannes'i filmifestivalil linastuvad aasta oodatuimad filmid


Netflixiga tülli läinud Cannes'i filmifestivalil linastuvad aasta oodatuimad filmid
Nicolase Cage'i uus film “Mandy" (Panos Cosmatos) linastub Directors’ Fortnight programmis.Ekraanitõmmis

71. Cannesi filmifestival avaldas 12. aprillil seekordse programmi, kuid see pole veel lõplik, sest festivali kunstilise juhi Thierry Frémauxi sõnul lisandub järgnevate nädalate jooksul veel filme. Osalt on selle põhjuseks kindlasti tüli Netflixiga, mille filmidel keelati seekord võistlusprogrammis osaleda, mistõttu ei saada voogedastusgigant mitte ühtegi oma filmi, millest mitmed on väga oodatud, maailma oluliseima filmifestivali ekraanidele.

Eelmisel aastal osalesid Cannesi võistlusprogrammis Netflixi "Okja" ja "The Meyerowitz Stories", millest viimane tekitas korralikult poleemikat kui toonane festivali žürii juht Pedro Almodóvar kommenteeris avalikult, et televisiooni ja voogedastuse jaoks loodud filmidel pole kohta Cannes'i filmifestivalil.

Möödunud aastal võttis Cannes'i filmifestival vastu uue reegli, mille kohaselt peavad kõik võistlusprogrammi valitud filmid ka prantsuse kinodesse jõudma, aga kuna selline pole Netflixi ärimudel, siis tekkis oht, et nende filmid ei jõuagi enam festivalile. Prantsuse seaduste kohaselt ei tohi mitte ühtegi Prantsusmaal kinodesse jõudnud filmi 36 kuu jooksul pärast esilinastust voogedastusplatvormidel näidata. See aga tähendab, et Netflix ei saa kohe omaenda filme oma kanalites näidata. Kirsiks tordil oligi Netflixi teadaanne, et nad ei allu uutele reeglitele ning mitte ainult ei saada ühtegi oodatud filmi Cannes'i võistlusprogrammi, vaid ei lähe üldse festivalile.

Seotud lood:

See on aga suur kaotus, sest üks Netflixi film, mida festivali kunstiline juht Frémaux tahtis väljaspool võistlusprogrammi Cannes'il näha, oli seitse Oscarit võitnud "Gravitatsiooni" režissööri Alfonso Cuaróni uus teos "Roma", mis on väga paljude jaoks aasta oodatuim film.

Nüüd tuleb looda, et kui programm saab täiendusi, siis lisandub sinna "Roma" ja ka näiteks Terry Gilliami 20 aastat töös olnud "The Man Who Killed Don Quixote", mida ei lisatudki kõikide suureks üllatuseks kohe programmi. Põhjuseks võib olla režissööri kohtulahing endise produtsendiga. Õnneks viitas Frémaux programmi avalikustades, et võime siiski filmi festivalil näha, kui selguvad kõikide programmide viimased filmid.

Festivali avafilm on Asghar Farhadi "Everybody Knows" ning lõpufilm on Terry Gilliami "The Man Who Killed Don Quixote".

VÕISTLUSPROGRAMM

"Everybody Knows" (Asghar Farhadi)

"At War" (Stéphane Brizé)

"Dogman" (Matteo Garrone)

"Shoplifter" (Hirokazu Kore-eda)

"Burning" (Lee Chang-dong)

"Under the Silver Lake" (David Robert Mitchell)

"Three Faces" (Jafar Panahi)

"BlacKkKlansman" (Spike Lee)

"Le livre d’images" (Jean-Luc Godard)

"Netemo Sameteo (Asako I & II)" (Ryūsuke Hamaguchi)

"Sorry Angel" (Christophe Honoré)

"Girls of the Sun" (Eva Husson)

"Ash Is Purest White" (Jia Zhangke)

Capernaum (Nadine Labaki)

"Cold War" (Pawel Pawlikowski)

"Lazzaro Felice" (Alice Rohrwacher)

"Yomeddine" (A.B. Shawky)

"Leto" (Kirill Serebrennikov)

"Knife + Heart" (Yann Gonzalez)

"Akya" (Sergey Dvortsevoy)

"The Wild Pear Tree" (Nuri Bilge Ceylan)

VÄLJASPOOL VÕISTLUST

"Solo: Tähesõdade lugu" ("Solo: A Star Wars Story")

"Le grand bain" (Gilles Lelouch)

"The House That Jack Built" (Lars von Trier)

UN CERTAIN REGARD

"Gräns" (Ali Abbasi)

"Sofia" (Meye Benm’Barek)

Loe veel

"Little Tickles" (Andréa Bescond & Eric Métayer)

"Long Day’s Journey into Night" (Bi Gan)

"Manto" (Nandita Das)

"Sextape" (Antoine Desrosières)

"Girl" (Lukas Dhont)

"Angel Face" (Vanessa Filho)

"Euphoria" (Valeria Golino)

"My Favourite Fabric" (Gaya Jiji)

"The Harvesters" (Etienne Kallos)

"Friend" (Wanuri Kahiu)

"In My Room" (Ulrich Köhler)

"El Angel" (Luis Ortega)

"The Gentle Indifference of the World" (Adilkhan Yerzhanov)

"Donbass" (Sergey Loznitsa)

"Muere, Monstruo" (Alejandro Fadel)

"The Dead and the Others" (Joao Salaviza ja Renee Nader Messor)

DIRECTORS` FORTNIGHT

Täispikad filmid

“Pajaros De Verano” (Cristina Gallego, Ciro Guerra)

“Amin" (Philippe Faucon)

“Climax" (Gaspar Noé)

“Carmen y Lola (Arantxa Echevarria)

“Comprame un Revolver" (Julio Hernandez Cordon)

“Les Confins du Monde" (Guillaume Nicloux)

“El Motoarrebatador" (Agustin Toscano)

“En Liberté" (Pierre Salvadori)

“Joueurs" (Marie Monge)

“Leave No Trace" (Debra Granik)

“Los Silencios" (Beatriz Seigner)

“Ming Wang Xing Shi Ke De," (Ming Zhang)

“Mandy" (Panos Cosmatos)

“Mirai" (Mamoru Hosoda)

“Le Monde Est à Toi" (Romain Gavras)

“Petra" (Jaime Rosales)

“Samouni Road" (Stefano Savona)

Lühifilmid

"Basses" (Félix Imbert)

"This Magnificent Cake!" (Emma De Swaef, Marc Roels)

"La Chanson" (Tiphaine Raffier)

"La Lotta" (Marco Bellocchio)

"Las Cruces" (Nicolas Boone)

"La Nuit Des Sacs Plastiques" (Gabriel Harel)

"Our Song To War" (Juanita Onzaga)

"O Órafao" (Carolina Makowicz)

"Skip Day" (Patrick Bresnan)

"Le Sujet" (Patrick Bouchard)

ERILINASTUSED

"10 Years in Thailand" (Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul) – 1hr32m

"The State Against Mandela and the Others" (Nicolas Champeaux & Gilles Porte) – 1hr45m

"O Grande Circo Místico" (Carlo Diegues) – 1hr34m

"Dead Souls" (Wang Bing) – 8hr15m

"To the Four Winds" (Michel Toesca) – 1hr40m

"La Traversée" (Romain Goupil) – 2hr21m

"Pope Francis – A Man of His Word" (Wim Wenders) – 1hr36m

KESKÖISED LINASTUSED

"Arctic" (Joe Penna)

"The Spy Gone North" (Yoon Jong-bing)

"Whitney" (Kevin Macdonald)

"Fahrenheit 451" (Ramin Bahrani)

KRIITIKUTE NÄDAL

Erilinastused

"Wildlife" (Paul Dano)

"Our Struggles" (Guillaume Senez)

"Shéhérazade" (Jean-Bernard Marlin)

"Guy" (Alex Lutz)

Lühifilmid

"La Chute" (Boris Labbé)

"Third Kind" (Yorgos Zois)

"Ultra Pulpe" (Bertrand Mandico)

Täispikkade filmide võistlusprogramm

"Chris The Swiss" (Anja Kofmel)

"Diamantino" (Gabriel Abrantes ja Daniel Schmidt)

"Egy Nap" (Zsófia Szilágyi)

"Fuga" (Agnieszka Smoczynska)

"Kona Fer I Stríð" (Benedikt Erlingsson)

"Sauvage" (Camille Vidal-Naquet)

"Sir" (Rohena Gera)

Lühifilmide võistlusprogramm

"Amor, Avenidas Novas" (Duarte Coimbra)

"Ektoras Malo : I Teleftea Mera Tis Chronias" (Jacqueline Lentzou)

"Mo-Bum-Shi-Min" (Kim Cheol-Hwi)

"Pauline Asservie" (Charline Bourgeois-Tacquet)

"La Persistente" (Camille Lugan)

"Rapaz" (Felipe Galvez)

"Schächer" (Flurin Giger)

"Tiikeri" (Mikko Myllylahti)

"Un Jour De Mariage" (Elias Belkeddar)

"Ya Normalniy" (Michael Borodin)

Cannes'i filmifestival leiab aset ajavahemikul 8-19. mai.

KOMMENTEERI!