Amazoni "Sõrmuste isanda" seriaali võtetega alustatakse juba augustis


Sõrmuste isand
"Sõrmuste isand: Sõrmuse vennaskond" (2001)Foto: HO, Reuters/Scanpix

Amazoni ühe miljardi dollari suuruse eelarvega "Sõrmuste isanda" seriaali filmimisega alustatakse augustis Šotimaal ning sellega üritatakse luua järgmist "Troonide mängu" edulugu.

Augustis algav kolme kuu pikkune võtteperiood toimub Edinburghi rajatavas uues filmistuudios ning praegu otsitakse selle jaoks igas vanuses statiste. Šoti ajalehe The Daily Record andmetel alustatakse võtetega, kui stuudio ikka õigeks ajaks valmis saab. "Sõrmuste isanda" seriaali produtsendid jätkavad võtetega järgmisel märtsil ning see peaks kestma veel kolm kuud.

J.R.R. Tolkieni raamatutel põhinev seriaal peaks linastuma 2021. aastal ning ühe miljardi dollari suuruse eelarvega kujuneb see üheks kõige kallimaks seriaaliks, mis kunagi tehtud.

Viimane "Sõrmuste isanda" film jõudis kinodesse 2003. aastal, korjas kokku 11 Oscarit ning kujunes filmiajaloo parima triloogia meisterlikuks finaaliks, kuid ka kolmest "Kääbiku" filmist ei piisanud, et isu Tolkieni lugude järele kustuks. Amazon toob meieni tõenäoliselt järgmise eepilise fantaasiaseriaali peale "Troonide mängu".

Seotud lood:

Tolkieni loodud Keskmaa ajaloo põhjal valmiv seriaal hakkab koosnema viiest hooajast ning plaanis on ka mitu haruseriaali. Ülipopulaarseks osutunud "The Man in High Castle" tootnud Amazon maksis Tolkieni valdusele, kirjastajale HarperCollins ja filmistuudiole New Line Cinema õiguste eest 250 miljonit dollarit. Neid õigusi soovis ka Netflix, aga Amazon jäi peale. Viie hooaja pikkuseks planeeritud seriaali eelarve jääb ühe miljardi dollari juurde.

Võrdluseks nii palju, et "Sõrmuste isanda" filmitriloogia maksis kokku 281 miljonit ja "Kääbiku" triloogia 655 miljonit dollarit. HBO mammutseriaali "Troonide mängu" 15. aprillil alustanud 8. hooaja maksumuseks on 90 miljonit dollarit. Kõik kaheksa "Troonide mängu" hooaega lähevad kokku maksma aga 770 miljonit dollarit, mis on ikka väiksem kui arendusjärgus oleva "Sõrmuste isanda" seriaali miljard dollarit.

Kes suudaks niivõrd suurt ettevõtmist hallata? "Sõrmuste isanda" ja "Kääbiku" triloogia režissööri Peter Jacksoniga käisid mingil hetkel küll läbirääkimised, kuid senini pole teada, mis ulatuses ta Amazoni seriaali teha aitab. Seriaali loojatena on kirjas stsenaristid Patrick McKay ja John D. Payne, kelle seniste tööde hulka kuuluvad "Star Trek Beyond", järgmine "Star Treki" film ja arendusjärgus olev "Flash Gordon".

Veel valmimisjärgus olev seriaal ei põhine tegelikult "Sõrmuste isanda" romaanidel, kuigi omab ühiseid tegelasi ja lugusid. Lugu suundub hoopis romaaniseeriast eelnevasse aega. See omakorda tähendab, et seriaal põhineb Tolkieni teistel "Sõrmuste isanda" maailma kuuluvatel lugudel, mida on aastaid toimetanud tema poeg Christopher Tolkien.

Nende tööde hulgas on ka Keskmaa ja selle asukate sündi seletav "Silmarillion" ja mitmest osast koosnev "Keskmaa ajalugu". Lisaks on nii "Lõpetamata lood" ja sellest omakorda irdunud täiendatud lisalood "Beren ja Luthien", "Hurini lapsed" ja "Gondolini langus" imepärane lugude varasalv.

Kuna Amazoni avaldatud Keskmaa kaartidel paikneb ka Númenori saar, siis antakse sellega mõista, et lugu leiab aset Teisel ajastul enne Númenori langust ehk Sauron ja tema isand Melkor (ehk Morgoth) hakkavad olema seriaali põhilised antagonistid.